sciezki rowerowe

Najlepsze trasy rowerowe w Polsce

Wycieczki rowerowe to nadal jedna z najbardziej popularnych form aktywności sportowej. Pojawienie się rowerów elektrycznych wzmocniło jedynie zainteresowanie jeżdżeniem na rowerze. Rozwijająca się w Polsce infrastruktura i coraz większa ilość tras rowerowych, które powstają na terenach całego kraju, umożliwiają jazdę na dwóch kołach nawet na długie dystanse w sposób bezpieczny i dostępny dla wszystkich. Zaplanowanie odpowiedniej trasy jest jednak równie ważne co przygotowanie się do drogi. Sprawdź co do zaoferowania ma dla aktywnych rowerzystów Polska i wybierz swoją nową trasę!

Do morza rowerem

Nad polskie morze da się dotrzeć dwoma trasami: szlakiem rowerowym R10 oraz Velo Baltica. Obie to niezapomniane przeżycia w towarzystwie szumu morza, piasku i otaczającej przyrody. Szlak rowerowy R10 to trasa, która liczy sobie ponad 50 kilometrów i otwarta jest dla rowerzystów od 2019 roku. Biegnie od Mikoszewa do Krynicy Morskiej, przez piękne tereny Mierzei Wiślanej. Dlaczego warto wybrać właśnie tę trasę? Jest to prawdziwa gratka dla fanów morskich krajobrazów, ceniących sobie bliskość większych ośrodków na szybką przerwę. Ze szlaku łatwo jest zjechać do Trójmiasta.

Bardziej wymagającą trasą jest polski odcinek szlaku Velo Baltica – europejskiej drogi rowerowej, która ciągnie się dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Polski odcinek liczy sobie ponad 245 kilometrów, zaczyna się w Świnoujściu, a kończy w Złakowie. Ze względu na to, że trasa jest długa pokonanie drogi w całości polecane jest już wprawnym rowerzystom, ale początkujący mogą spróbować swoich sił na pojedynczych etapach Velo Baltica. Bez wątpienia jest to jedna z ciekawszych propozycji północy w trasach rowerowych, oferując różnorodne ukształtowanie terenu i piękne krajobrazy.

Małopolska raj dla rowerzystów

Południe Polski przez ostatnie lata znacznie poszerzyło sieć swoich tras rowerowych czyniąc z Małopolski mekke dla wielbicieli swoich dwóch kół. Dla rowerzystów dostępne jest ponad 8 szlaków. Pierwszą z nich jest odcinek Velo Małopolska, skoncentrowany przy najdłuższej polskiej rzece – Wiśle. Jest to trasa o długości ponad 150 kilometrów i ciągnie się przez przy wiślane wały. Rozpoczyna się w Oświęcimiu, kończy zaś w Szczucinie. Szlak przebiega przez Kraków, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność. 

Kolejną małopolską trasą jest nowa trasa przebiegająca częściowo na terenie Słowacji – Velo Poprad. Zaleta tej drogi jest duża ilość mostów oraz mało popularność wśród rowerzystów. Dzięki temu masz pewność, że na szlaku nie spotkasz tłumów.

Wycieczka na rower – jak się przygotować?

Po wybraniu odpowiedniego roweru, dopasowanego do planowanej trasy trzeba pamiętać też o akcesoriach. W jeździe na rowerze niezbędny jest dobrze dobrany kask, który nie będzie Cię uwierał w trakcie jazdy. Jazda na rowerze wymaga też wygodnego ubioru. Pamiętaj o tym, aby twój strój był komfortowy, przewiewny, a co za tym idzie wykonany z dobrych materiałów. Jeśli chcesz uwiecznić swoje zmagania na drodze, warto wyposażyć się w kamerę sportową. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać sprawdź ranking kamer sportowych, który pomoże podjąć Ci dobrą decyzję i kupić produkt dopasowany do Twoich potrzeb.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu