japonia krajobraz

Odwiedzić Japonię

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularny na podróże stał się kierunek wschodni. Jest tam wiele interesujących krajów – każdy zupełnie odmienny. Wśród tych egzotycznych dla nas ciekawostek, Japonia bywa często pomijana. A jednak, jest to kraj absolutnie uroczy, mogący pochwalić się ciekawą historią, kulturą a także mający do zaoferowania odwiedzającym niezliczoną ilość atrakcji.

Piękna architektura

Architektura Japonii, państwa inaczej nazywanego krainą Kwitnącej Wiśni, to przepiękny przykład typowo wschodniego budownictwa, które wykorzystuje w dużym stopniu drewno oraz jego wspaniałe właściwości. Cechą najbardziej rozpoznawalną tego stylu jest minimalizm, prostota i wielka miłość do otaczającej przestrzeni. Japończycy w każdym calu przejawiają też ogromną miłość do natury – nie czują się oni jej panami, a wręcz odwrotnie, sądzą, że są jej nieodłączną częścią. Tradycyjne japońskie budowle są przeważnie asymetryczne i można w nich zauważyć cechy chińskie lub buddyjskie. Podróżując po kraju Kwitnącej Wiśni trzeba odwiedzić wioskę nazywaną Shirakawa-gō, zabytek wpisany na listę UNESCO.

Zwyczaj picia herbaty

Chanoyu to słowo określające japońskiej ceremonii zaparzania i picia herbaty. Jest to bardzo podniosłe i ważne wydarzenie, stąd otrzymało ono rangę ceremonii. Nastroje panujące podczas ceremonii to spokój i powaga, a wszystko odbywa się zgodnie z ustalonymi regułami. Wykorzystuje się konkretną zieloną herbatę nazywaną „matcha”, czyli specjalny rodzaj zielonej herbaty w formie proszku. Dokładnie odmierzona ilość sproszkowanych liści herbaty zostaje zalana ciepłą wodą, a potem bardzo dokładnie rozmieszana specjalnym przyrządem przypominającym wyglądem pędzel do golenia. W dużych miastach kraju Kwitnącej Wiśni, tak jak na przykład Kioto, są nierzadko organizowane specjalne pokazy ceremonii zaparzania i picia herbaty. Zdecydowanie dobrze jest, w miarę możliwości, w niej uczestniczyć.

japonia atrakcje

Gejsze

Gejsza, w przeciwieństwie do powszechnej opinii, absolutnie nie jest tak zwaną, negatywnie odbieraną w naszej kulturze „osobą do towarzystwa”. Wręcz odwrotnie, jest to wykształcona kobieta o nadzwyczajnych umiejętnościach artystycznych, bawiąca gości tańcem, śpiewem oraz grą na tradycyjnych instrumentach. Geisha jest również osobą, która może prowadzić ceremonię zaparzania i picia herbaty. Co interesujące, zostanie geishą nie jest takie łatwe – konieczny jest bardzo długi, bo aż sześcioletni okres szkolenia, podczas którego przyszła geisha jest nazywana „maiko”. Podczas tego długiego okresu, maiko uczona jest historii, sztuki, dobrych manier a także poznaje literaturę i poezję. Geishe są bardzo wpływowymi osobami, odgrywającymi ważną rolę tak w polityce jak i w gospodarce Japonii. Rozpoznać geishę jest dość prosto – przykładowo po charakterystycznym makijażu oraz zjawiskowych kimonach.

Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z tych krajów, które niestety nie są zbyt tanie, jeśli chodzi o podróżowanie i zwiedzanie. Planując podróż w ten region świata, zdecydowanie warto wszystko krok po kroku zaplanować, łącznie z transportem na terenie tego państwa. W sieci znajduje się ogromna ilość poradników na ten temat, a także wiele cennych informacji można znaleźć na dedykowanych forach podróżniczych. Najlepiej jest czerpać informacje z pierwszej ręki, od osób, które już odwiedziły kraj Kwitnącej Wiśni.