Praga atrakcje

Praga – co warto w niej zobaczyć?

Praga to coraz bardziej modne wśród turystów miasto uchodzące za jedno z najpiękniejszych miast świata. Na to określenie zasłużyło ono sobie głównie dzięki niesamowitym obiektom i lokalizacjom. Będąc w Pradze, szczególnie należy odwiedzić dzielnicę Hradczany, oraz zwiedzić Most Karola i Rynek Staromiejski.

Hradczany

Hradczany to dzielnica Pragi położona na zachodnim brzegu rzeki. Jest ona wręcz wypełniona zabytkowymi budynkami i ogromnie uroczymi zakątkami.

Na szczególne uznanie zasługuje przede wszystkim gigantyczny zespół pałacowy na Hradczanach, w którym znajduje się siedziba prezydenta państwa. Całość składa się nie tylko z obiektów typowo pałacowych jak Stary Pałac Królewski, Nowy Pałac Królewski, Belweder Królowej Anny oraz Pałac Lobkovicki, ale obejmuje on również posiadającą około sto metrów wysokości Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha, Bazylikę i Klasztor św. Jerzego, zabytkową Złotą Uliczkę która zamieszkiwana była niegdyś przez złotników, a także Ogrody Królewskie, gdzie można w doskonałych warunkach i pięknych okolicznościach przyrody zrelaksować się podziwiając Belweder, widokowe tarasy i przepiękną oranżerię. W Ogrodach Królewskich jest także znana Fontanna Śpiewająca, która wieczorami zapewnia niezwykłe widowiska z wykorzystaniem wody, świateł i dźwięku, uzupełnione również miesiącach letnich o niezwykłe występy na żywo zespołów baletowych i koncerty różnorodnych muzyków.

Karlův most

Most Karola to monumentalny, zabytkowy, piętnastowieczny most na Wełtawie, który łączy ze sobą dwie piękne dzielnice Pragi – Mala Strana i Stare Mesto. Most Karola zachwyca nie tylko swoją zabytkową formą opartą o piaskowiec, ale także obecnością na nim trzydziestu barokowych figur, przedstawiających wizerunki świętych. Pośród nich jest też rzeźba św. Jana Nepomucena, której dotknięcie, jak głosi legenda, przynosi pomyślność. Z obu stron Mostu Karola znajdują się dodatkowo wysokie wieże obronne. Po wejściu na wieże można podziwiać rozległą, cudowną panoramę Pragi.

Staroměstské náměstí

Rynek Staromiejski w Pradze to okolony zabytkowymi budowlami kościelnymi a także okazałymi kamienicami plac, który stanowi nieodzowny element każdej wycieczki do stolicy Czech. Rynek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym środku zlokalizowany jest rzeźba Jana Husa – straconego na stosie w 1415 r. słynnego, czeskiego duchownego – reformatora Kościoła, bohatera narodowego, filozofa, prekursora protestantyzmu, profesor Uniwersytetu Praskiego oraz wynalazcy literackiego języka czeskiego. Spacerując po Rynku koniecznie trzeba także odwiedzić Ratusz Staromiejski. Na jego południowej ścianie zlokalizowany jest bowiem znany zegar astronomiczny Orloj, który od blisko sześciuset lat wskazuje nie tylko aktualną godzinę, ale także pokazuje obecne położenie planet na niebie. Oprócz tego co godzinę odbywa się gromadzący rzesze turystów spektakl z wykorzystaniem wyjątkowego mechanizmu zegara oraz przesuwających się figur.