australia atrakcje

Marzenie wielu z nas – wyprawa do krainy kangurów

Państwo-kontynent na półkuli południowej, znajdujące się na dwóch oceanach Indyjskim i Spokojnym. Australia to jeden z lepiej rozwiniętych krajów świata, o stosunkowo dobrym poziomie życia i rewelacyjnymi standardami opieki. Raj zarówno dla tych pracujących, ale również dla pasjonatów turystyki. Społeczeństwo australijskie jest wielokulturowe, a zatem problemy rasistowskie są nieco słabiej nasilone niż ma to miejsce w krajach raczej monokulturowych.

Klimat i warunki geograficzne

Większość powierzchni kraju zajmują pustynie, a sama w sobie powierzchnia jest raczej płaska. Klimat jest raczej ciepły, podrównikowy, zwrotnikowy i podzwrotnikowy. Ze względu na położenie na półkuli południowej, pory roku występują odwrotnie, niż w Europie, i tak najgorętszym okresem w roku jest styczeń, a najzimniejszym – lipiec.

Przyroda na kontynencie australijskim

Podobnie ze względu na umiejscowienie i izolację kontynentu oraz warunki geograficzne, znaczna część flory australijskiej to endemity, czyli gatunki występujące tylko na konkretnym obszarze i niespotykane w żadnym innym miejscu na świecie. Podobnie jest, z resztą, w przypadku zwierząt – do grupy endemicznej należą występujące tam stekowce, których najpopularniejszym przykładem jest dziobak. Jednymi z bardziej charakterystycznych gatunków zwierząt bytujących na terenie Australii są kangury, diabły tasmańskie i piękne koala – wszystkie należące do torbaczy, a także strusie i kazuary, czyli wielkie ptaki. Wielka Rafa Koralowa to wspaniałe środowisko dla niezliczonej ilości koralowców i innych kolorowych morskich stworzonek, jak na przykład koniki morskie.

Wspaniałą bioróżnorodność można obejrzeć w wielu parkach narodowych stworzonych na terenie całego kraju.

australia kraina kangurów

Uluru – Ayers Rock

Zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja kontynentu australijskiego – formacja skalna znajdująca się w jego środkowej części na terenie parku narodowego Uluru-Kata Tjuta. Istotą atrakcji jest piękne zjawisko, w którym skała wydaje się zmieniać barwy w odpowiedzi na zmiany padającego na nią światła – a to wszystko dzięki różnym minerałom budującym masyw skalny. Zwiedzający najczęściej lądują na znajdującym się nieopodal lotnisku i urządzają pikniki w miejscach punktów widokowych oglądając zmiany barwy i rozkoszując się zapierającymi dech w piersiach widokami.

Aborygeni australijscy

Rdzenni mieszkańcy tego państwa, prawdopodobnie oryginalnie przybyli z południowej części Azji. Prowadzili przeważnie koczowniczy styl życia, przenosząc się z miejsca na miejsce, co było zależne od cyklicznych zmian otaczającego aborygenów naturalnego. Przeważnie zajmowali się łowiectwem, zbieractwem i rybołówstwem. Jako narzędzia używali między innymi bumerangów, czyli płaskich listewek z drewna wygiętych w łuk, które odpowiednio rzucone, powracają do ich właściciela.

Australia, poza piękną przyrodą i interesującą grupą etniczną, czyli aborygenami, zachęca doskonale rozwiniętymi metropoliami, z tak pięknymi budowlami jak na przykład genialna Opera w Sydney. Przeloty do tego kraju są nie tanie – trzeba liczyć się z wydatkiem conajmniej 3-4 tysięcy złotych jak również z podróżą długą na około 20-30 godzin. Dlatego warto spędzić tam nieco dłuższy czas. Niestety, nie ma z Polski bezpośredniego połączenia, a więc trzeba wziąć pod uwagę przesiadkę. Nie należy zapominać o konieczności wyrobienia sobie wizy.