zabytki w Lizbonie

Liczne zabytki w Lizbonie

Osoby rozważające wyjazd turystyczny do miejsca najbardziej wystawionego na zachód Europy, czyli do Portugalii, bezwzględnie muszą w bezpośrednich celach uwzględnić jego największą aglomerację, i dodatkowo stolicę – Lizbonę. Lizbona położona jest nad rzeką Tag, w zachodnim fragmencie Półwyspu Iberyjskiego. Na obszarze Lizbony znajdują się tereny chronionego krajobrazu, pomniki przyrody, ogrody oraz rezerwaty przyrody. Miasto ma aż 16 miejsc widokowych. 

Lizbona jest ośrodkiem turystyczny mający bardzo dobrze rozbudowaną bazę hotelową oraz cenne zabytki. Mówiąc Lizbona zabytki należy wymienić: Kościół św. Antoniego, Zamek św. Jerzego, Kościół Conceição Velha, Bazylikę Estrela, Kościół Magdaleny, Katedrę Sé, Palácio Nacional da Pena. Dwa obiekty wprowadzone są nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to Klasztor Hieronimitów i Torre de Belém, czyli Wieża Belem. Stolica Portugalii to także Park Monsanto, największy w Europie miejski park, zajmujący powierzchnię 10 km kw.

Podczas pobytu w Lizbonie koniecznie należy zajrzeć do minimum jednej, z wyjątkowo wielu, uroczych kafejek albo restauracji na czystym powietrzu oraz posmakować owoców morza podawanych na rozmaite sposoby- w zupie, z ryżem, grillowane, w sałatce bądź w omlecie.

W okresie poznawania Lizbony na jakimkolwiek etapie towarzyszą turystom płytki azulejos. Możemy je ujrzeć na fasadach domów, w kościołach a także w sklepach z pamiątkami. Płytkom azulejos przekazano nawet Narodowe Muzeum Azulejos. Lizbona znana jest także z najistotniejszego w Europie oceanarium.