kanada architektura

Czym zachwyci nas Kanada

Z uwagi na znaczną odległość Kanada nie jest zbyt często odwiedzanym krajem przez Polaków i Europejczyków. Bilety lotnicze są dość kosztowne (około 3000 PLN tam i z powrotem), podróż trwa kilkanaście godzin, a sam kraj nie znajduje się w gronie tych tańszych. Jeśli już wylatujemy w rejony Ameryki Północnej, w większości przewagę mają Stany Zjednoczone, najprawdopodobniej ze względu na swoją popularność i modę. Niemniej jednak Kanada jest bardzo interesującym kierunkiem wyjazdowym – jest to kraj anglojęzyczny więc w dobie powszechnej znajomości tego języka nie powinno być problemu z dobrym samopoczuciem w tym kraju.

Dlaczego warto zwiedzić ten kraj?

Ze względu na położenie, istnieje tam bardzo duże zróżnicowanie zarówno w zakresie krajobrazów, jak i żyjących tam zwierząt. Wyjątkowo ciekawe są żyjące tam gatunki, których nie ma w Europie, takie jak kanadyjskie łosie, niedźwiedzie grizzly oraz polarne, a także wieloryby. W północnej części kraju, w preriowej prowincji zwanej Manitoba, można obserwować jesienne wędrówki wyjątkowych gatunków zwierząt, typowych jedynie dla tych obszarów. Wędrują one z głębi lądu w kierunku wybrzeża. Ponadto, bezkonkurencyjną atrakcją są tam także zorze polarne, inaczej mówiąc piękne kolorowe smugi na niebie – można je uchwycić wyłącznie w sezonie zimowym.

Na pograniczu z USA znajduje się kolejna warta odwiedzenia atrakcja – znany na całym świecie wodospad Niagara. Podróżni z wszystkich zakątków świata udają się tam by na własne oczy ujrzeć to ogromne zarazem piękne oraz przerażające zjawisko.

Wśród większych miast, zdecydowanie do odwiedzenia polecane są zarówno Vancouver ale też Toronto. Vancouver zlokalizowane jest we wschodniej części kraju (Brytyjska Kolumbia), a Toronto zlokalizowane jest we wschodniej części i jest przykładem regionu dwujęzycznego (angielsko-francuskiego). Te dwa miasta oferują turystom muzea a także inne ciekawe miejsca do zwiedzania, jak również świetne możliwości zakupowo-rozrywkowe.

kanada krajobraz

Wszystkim osobom, które chciałyby doświadczyć, jak życie toczy się w mało zaludnionych regionach, miasteczkach o bardzo małej liczbie ludności, poleca się odwiedzenie północno-zachodnich części kraju, na których ludzie funkcjonują w zgodzie z naturą, czas płynie wolniej i bez trudności można zaobserwować poruszające się wolno Karibu i łosie w otoczeniu pięknych i mało przekształconych krajobrazów.

Rdzenni mieszkańcy

Jak spora część regionów świata, Kanada również posiada swych rdzennych mieszkańców. Chociaż powszechnie przyjęło się określać ich Eskimosami, to właściwa nazwa tego ludu to Innuici. Zamieszkują oni obszary o klimatach polarnym i subarktycznym, a przybyli oryginalnie z obszarów azjatyckich. Podstawowymi produktami budującymi ich diety jest surowe mięso fok i wielorybów, a w związku ze stale wzrastającym poziomem zanieczyszczeń i niszczeniem obszarów występowania tych zwierząt, Innuici pozostawieni są wobec wielkiego zagrożenia – odżywiania się skażonym jedzeniem.

Bez względu na to, w jakim celu podróżuje się do Ameryki Północnej, zdecydowanie warto zwiedzić kanadyjskie miasta i zachwycające, nieprzekształcone obszary poza nimi. Kraj ten jest niezwykle piękny i jest jednym z już niewielu, które w obecnych czasach są w stanie poszczycić się regionami, na których wpływ rozwoju i urbanizacji jest jeszcze znikomy i prawie niemożliwy do dostrzeżenia.