argentyna krajobraz

Ameryka Południowa – raj dla ciekawych świata

Argentyna, kraj znajdujący się w Ameryce Południowej, to cudowny kierunek dla pasjonatów podróży. Jest to jeden z lepiej rozwiniętych krajów tej części globu, o stosunkowo dobrej jakości życia. W tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie – ten obszerny powierzchniowo kraj jest bardzo zróżnicowany, chociażby jeżeli brać pod uwagę jedynie klimat. Na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, czyli bardzo ciepły i wilgotny. Idąc dalej wgłąb kraju jest klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a to znaczy suchy ale też ciepły. Na południowym terenie, na wyspie o nazwie Ziemia Ognista, jest klimat subpolarny.

Natura w Argentynie

Ze względu na bardzo zróżnicowany klimat występujący w tym kraju, przyroda jest również bardzo interesująca. Wśród najbardziej charakterystycznych i ciekawych dla nas, Europejczyków, zwierząt można tam spotkać małpy, jaguary, pancerniki, tukany, lwy morskie i ogromną różnorodność węży. Wśród ryb bezwzględnie największą i jednocześnie przerażającą atrakcją są piranie. Dla wszystkich miłośników przyrody na liście atrakcji zdecydowanie muszą widnieć są parki narodowe Iguazú, Lanín, Nahuel Huapi oraz Los Glaciares – trzeba je odwiedzić i przekonać się, jak bardzo inne od europejskiego jest środowisko naturalne w tym kraju.

Kultura i sztuka

Kultura tego kraju jest mocno zakorzeniona w europejskiej tradycji przede wszystkim przez emigrantów z Europy. Wpływy europejskie widoczne są zarówno w ulubionych przez Argentyńczyków aktywnościach fizycznych, jak i kuchni, której, spora część ma korzenie w europejskiej kuchni z basenu Morza Śródziemnego. Z uwagi na to, że najbardziej rozpowszechnioną religią na tym obszarze jest katolicyzm, również tradycje i święta są zbliżone do europejskich. Różnica, niby niezauważalna, lecz w rzeczywistości wystarczająca, by kraj ten stał się interesującym kierunkiem turystycznym jest taka, że wszystkie wydarzenia obchodzone są niewiarygodnie hucznie – z całą masą przepysznego jedzenia i świetną zabawą do wczesnych godzin porannych.

Tango

Taniec ten jest chyba najlepiej rozpoznawalnym elementem tego kraju. Gorący, dynamiczny i pełen emocji jest zdecydowanie najbardziej znaczącym elementem kultury – nie tylko taniec, jak i muzyka. W tańcu obowiązuje kilka bazowych kroków, natomiast przeważnie obserwuje się improwizację oraz bardzo silną bliskość tancerzy. Tradycyjnym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon. Tango jako część światowego dziedzictwa kulturowego niematerialnego jest wpisane na listę UNESCO.

argentyna tango

Yerba mate

Wywodzący się z południowej Ameryki napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest w tej chwili popularny chyba wszędzie. Przyrządza się go w odpowiednio do tego celu wykonanych naczynkach z tykwy zaopatrzonych w odpowiednią rurkę nazywaną „bombilla”. Naczynka napełniane są suszem ziołowym do objętości około trzy czwarte a następnie zalewane ciepłą wodą o odpowiedniej temperaturze, aby od razu nadawało się do picia. Yerba Mate znana jest ze wspaniałych właściwości pobudzających, dzięki zawartości substancji zwanej mateiną, o działaniu zbliżonym do kofeiny. Badania naukowe dowodzą, że Yerba Mate jest ogromnie bogata w przeciwutleniacze, które mają bardzo dobry wpływ na organizm.

Argentyna, choć z jednej strony zbliżona kulturowo do Europy, z drugiej strony jest ogromnie ciekawym regionem podróżniczym. Warto więc odwiedzić ją i poznać niespotykane w innych częściach świata obyczaje.